ماليات در کجاها مصرف مي شود؟

ماليات يکي ازمنابع مهم درآمدي دولتها براي تامين هزينه هاي جاري کشور است . اما در برخي کشورها افراد از پرداخت ماليات اجتناب مي کنند و به نوعي آن را پول زور مي دانند. به نظر مي رسد اين بينش ،ريشه تاريخي دارد. سلاطين و رژيمهاى گذشته ماليات را براى ايجاد عمران و آبادانى در کشور نمى گرفتند بلکه خراج ها باجها و مالياتهاى وصول شده را جزو دارائى و گنجينه هاى شخصى خود قرار داده و براى گردش امور دربار و تامين زندگى شاهزادگان واميرزادگان مورد بهره بردارى قرار مى دادند. با نگاهي کوتاه به تاريخ ايران مشاهده مي‌شود که مطابق نقل مورخين در دوران باستان طبقات مرفه کشور با اينکه منابع اقتصادي و مناصب اصلي کشور را در دست داشته‌اند، از دادن ماليات معاف بوده و به جاي آنان طبقات متوسط و اقشار فرودست مجبور به پرداخت ماليات بوده‌اند. البته اغنيا نيز به نوعي ماليات‌هاي مقطعي پرداخت مي‌کرده‌اند، اما به هر حال ميزان اين ماليات به نوعي نبوده است که مشکلاتي براي آنان پديد آورد، در حالي که طبقات پايين در هر حال موظف به پرداخت ماليات بوده اند و پرداخت اين ماليات در سال‌هايي که به علت خشکسالي و يا علل ديگر امکان برداشت محصول مناسب وجود نداشته براي کشاورزان مشکلات فراواني ايجاد مي‌کرده است.
اما با گذشت زمان و تدوين قانون ، اخذ ماليات پايه و مبناي منطقي به خود گرفت و ماليات منبعي براي تامين درآمد دولت در حوزه‌هاي مختلف همچون توليد و اشتغال‌زايي و آموزش همگاني، انجام اقدامات عمراني نظير ساخت جاده‌ها و بازسازي آن‌ها، سدسازي، ساخت و توسعه نيروگاه‌ها و شبکه‌هاي آبي، توسعه زيرساخت‌ها و انجام پروژه‌هاي گوناگون عمراني در مناطق محروم و توسعه‌نيافته شد.اما به نظر مي رسد هنوزنگاه بعضي از افراد جامعه به ماليات تغيير نکرده است و مي بايست تلاش بيشتري براي رشد فرهنگ مالياتي در کشور صورت گيرد .
آشنايي مردم از چگونگي به مصرف رساندن وجوه ماليات در پروژه ها و هزينه هاي عمومي و ايجاد نظام مالياتي مدون براي شناخت منابع درآمد تاثير بسزايي در تغيير نگاه مردم دارد. اگر چنين حسي در مردم يک کشور به وجود آيد که گرفتن ماليات به وسيله دولت تنها براي ساختن فردايي بهتر براي آنها و فرزندانشان است، آن وقت معضلي به نام فرار مالياتي براي دولت و کابوسي به نام ماليات براي موديان وجود ندارد.
بطور مثال در خصوص موارد مصرف ماليات برارزش افزوده شايد کمتر کسي بداند که اين ماليات نه تنها به عنوان منبعي براي تامين درآمد دولت در حوزه‌هاي مختلف همچون توليد و اشتغال‌زايي و آموزش همگاني، انجام اقدامات عمراني نظير ساخت جاده‌ها و بازسازي آن‌ها، سدسازي، ساخت و توسعه نيروگاه‌ها و شبکه‌هاي آبي، توسعه زيرساخت‌ها و انجام پروژه‌هاي گوناگون عمراني در مناطق محروم و توسعه‌نيافته مورد استفاده قرار مي گيرد بلکه از ميزان 9 درصد ماليات بر ارزش افزوده کالا و خدمات يک درصد آن به سلامت و درمان و سه درصد به شهرداري ها اختصاص داده مي شود.
به هر حال در صورتي که موارد مصرف ماليات در کشور مشخص شود، قطعاً انگيزه مردم براي پرداخت ماليات بيشتر خواهد شد؛ از طرف ديگر اگر روند اخذ ماليات، بودجه ريزي و پياده سازي آن شفاف تر باشد، اعتماد عمومي نسبت به دستگاه هاي مالياتي و دولت افزايش پيدا مي کند و تمايل مردم براي ماليات دادن بيشتر مي شود.

دفتر مرکزی: تهران، خیابان شهید مطهری، بعد از چهارراه سهروردی، پلاک 53، ساختمان محیا09123356470-09124080325  Info @ tadbiracc.ir

موسسه خدمات مالي و حسابداری تدبیر نگر امین در راستاي كمك به شركتها در جهت تحقق اهداف آنها تا به امروز توانسته با شعار صداقت ، مشتری مداری ، اعتماد متقابل قدمهای محکم و استواری را در جهت پیشبرد اهداف خود بردارد .

خبرنامه سایت:

برای ثبت نام لطفا اطلاعات خود را وارد کنید .

تماس با ما:

دفتر مرکزی: تهران، خیابان شهید مطهری، بعد از چهارراه سهروردی، پلاک 53، ساختمان محیا
دفتر شهریار: میدان فرمانداری، ابتدای بلوار شهید کلهر، پلاک 41، طبقه سوم، واحد 9
تلفن تماس : 

09124080325

09123356470